Reflex: Vyšetřování Vidkunu skončilo. Zapomeňme?

Je to skoro šest let, kdy zazvonily zvonky u dveří a do bytů mnoha lidí vstoupilo 198 policistů. Masomlejnek začal mlít lidské životy! Ve své podstatě začal mlít mnohem dřív. To když jedna parta policajtů chtěla odstranit druhou partu policajtů. A když se jí to nepovedlo, rozhodla se pomstít. Přestoupila do další party policajtů. Té, která dva roky předtím provedla v České republice státní převrat. Se stejnými vrchními státními zástupci a se soudci stejného okresního soudu. Masomlejnek se znovu roztočil a začal mlít lidské životy. Tentokrát si dal jméno Vidkun.

Tak, jako kolečka Masomlejnku zůstala stejná, stejně zubatý byl způsob jeho roztočení. Sepsaly se lživé úřední záznamy, vytvořily se účelové analýzy, uměle se utkaly pavoučí sítě vztahů, obešly se vnitřní předpisy, zákony i instituce. Když součástí ozubeného soukolí Masomlejnku jsou státní zástupci, když dozor nad zákonností trestního řízení není dozorem, ale ochranným štítem, pak odvážných právních konstrukcí (jako kdysi u státního převratu) není třeba.

Tím spíš, když víš, že tě Nejvyšší z Brna a jeho zástupce (který se mezitím stal Nejvyšším) v tom všem podrží. A když se můžeš spolehnout na své soudce z Ostravy, není už vůbec co řešit. Obzvláště tehdy, když chceš zaútočit na instituci, které se bojíš, kterou ještě neovládáš, a kterou chceš ovládnout. A když ti tato instituce oznámí, že máš veš ve svém vlastním kožichu, že si pro ni chce přijít, pak tomu musíš zabránit, instituci předejít, veřejně poblít a její hlavu zpochybnit. Nejlepší obranou je útok. A proto ve stejný den, kdyby ses měl zodpovídat, sám zaútočíš.

Masomlejnek by nebyl Masomlejnkem, nedokázal by mlít a semlít, kdyby neměl své obdivovače, své mediální prodavače. A ti také hned prodávají: média online informují, kamery natáčejí, televize vysílají, komentátoři konstruují, sázkové kanceláře sázky vypisují. Lid se diví, pohoršuje, odsuzuje. Masomlejnek se raduje. Rozsáhlé klientelistické uskupení bylo vytvořeno, odhaleno, odsouzeno. Tak, jako kdysi poslanečtí korupčníci, milenky, milióny a tuny zlata. Policajti prohledávají byty. Soudy uvalují vazby. Státní zástupci navštěvují prezidenty. Politici se pohoršují. Strany se distancují. Premiér odvolává ředitele generální inspekce. Obraz hrdinů a padouchů je vytvořen. Lid má jasno.

Čas běží. Měsíce a roky ubíhají. Vítězná parta policajtů slaví a nahrazuje ve funkcích poraženou partu. Masomlejnek stále mele lidské životy. Daňový poplatník platí. Policajti vyslýchají, sepisují, analyzují. Mafiáni se radují, že majíklid na práci. Státní zástupci vybírají svoje důkazy a obžalovávají. Vyšší soudní úředníci svážejí na dvoukolácích tisíce stran spisů, stovky hodin odposlechů. Média informují. Soud jedná, vyslýchá a odsuzuje.

Výsledkem rozsáhlého klientelistického uskupení, jehož existenci nám po dlouhé měsíce vtloukal Masomlejnek do hlav, jsou čtyři obžalovaní. Jeden je zproštěn obžaloby, dva odsouzeni za přečiny a jeden za zločin. Všichni k podmínečným a peněžitým trestům. Nafouknoutá bublina splaskla. Žádné spiknutí se nekonalo. Bublina splaskla stejně, jako vždy, když se spojila tato organizovaná skupina ativistických státních zástupců, všehoschopných policajtů a mediálních prodavačů.

Bublina splaskla, vyšetřování skončilo, je čas zapomenout? Nakonec to přeci dopadlo dobře. Soud konstatoval, že žádné rozsáhlé klientelistické uskupení neexistovalo, že k žádnému ovlivňování trestních kauz nedocházelo, že si tři lidé v hospodě povídali jinak, než měli a jeden dělal jen svoji práci. Jeden byl soudem očištěn a tři zbylí za své řeči dostali pouze podmíněné tresty. Hlavní mediální zlosyn nebyl ani obviněn, ani obžalován, natož pak odsouzen. Z plných krabic papírů a desítek mobilních telefonů, které mu odnesli v přímém televizním přenosu z jeho domu, nebylo nic použito jako důkaz čehokoli protiprávního. Takže to nakonec dopadlo dobře?

Soud vyfouknul bublinu, našel viníky a udělal na ně ty ty ty! Pro někoho dost, pro jiné málo! Masomlejnek se buší do prsou, že na jeho slova došlo. Lid už zapomněl, co mu mediální prodavači vtloukali do hlavy a je spokojen, že soud odsoudil viníky. Viníci mají být spokojeni, že nejdou do vězení. Co vypadá jako remíza, ale remízou není. Soud zavřel oči nad nezákonnými praktikami Masomlejnku. Nad lhaním, manipulací s fakty, zatajováním i likvidací nepohodlných důkazů. Lidské životy byly Masomlejnkem zničeny. Roky života ztraceny. Policajtská sekta kandiduje ve volbách. Bez studu, bez uzardění, bez odpovědnosti. Mediální prodavači mlčí a někteří z nich se diví, co za stvůru to stvořili.

Nedopadlo to dobře! Zlo žije dál a vrátí se. V jiné podobě. Silnější o slabost těch, kdo se mu mohli a měli postavit, ale nepostavili!

Ivan Langer pro Reflex

 

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/108247/ivan-langer-vysetrovani-vidkunu-skoncilo-zapomenme.html 

Zpět do obchodu